Październik 23, 2018, 03:55:06 am

Autor Wątek: Imadło  (Przeczytany 2861 razy)

Offline Krzysiek1973

• Sr. Member
  • Początkujący...
    • KESS
Odp: Imadło
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 22, 2018, 13:46:47 pm »
Spore wkręty 6,3mm grubości dewalta. Dzięki za rady jak sobie z tym poradzić :)
Pozdrawiam
Krzysiek

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 22, 2018, 14:20:57 pm »
Krzysztof w tym miejscu ,które oznaczyłeś na zdjęciu trzeba szlifować do uzyskania prostopadłości obu ramion.
Ja mam takie samo imadło ( tylko kolor niebieski) i szlifowałem w tym miejscu. Idzie dość łatwo bo to żeliwo.
Dodatkowo musisz zwrócić uwagę na pion szczęki ruchomej, swobodna wygląda na pionową ale dociśnięta odchyla się do tyłu.
Aby zniwelować ten błąd między górną krawędź szczęki a okładkę podłożyłem pasek sklejki 3 mm.
Okładki zmieniałem już kilka razy, z mojego doświadczenia : o ile nakładka na szczękę stałą wykonana ze sklejki 15 mm sprawdza się , o tyle do szczęki ruchomej trzeba przykręcić dębową lub jesionową. Przynajmniej moja sklejka była za miękka i przy chwytaniu górnymi partiami szczęk łby śrub wgniatały się w okładkę. Skutek był taki ,że okładka "latała".

Offline Krzysiek1973

• Sr. Member
  • Początkujący...
    • KESS
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 22, 2018, 14:38:07 pm »
Dziękuję Krzysztof za wskazówki. Bardzo cenne. Czy masz możliwość wrzucenia zdjęcia Twojego imadła?
Obie okładziny zrobiłem ze sklejki 15mm, ale miałem problem z przymocowaniem ich do szczęk. do tej stałej wykorzystałem krótkie wkręty i podkładki a do tych ruchomych to musiałem przewiercić sklejkę i użyć śrub, bo wkręty nie trzymały dobrze.
Pozdrawiam
Krzysiek

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 22, 2018, 19:03:11 pm »
Jeśli chodzi o szczękę stałą to dałem długi wkręt fi 6 tak aby za jednym razem przymocować okładzinę razem ze szczęką do stołu. Łeb schowałem w sklejce. W przypadku szczęki ruchomej to sposób przez Ciebie zastosowany jest w/g mnie jedynym dobrym sposobem, ja też tak zrobiłem , łby śrub oczywiście schowane w okładzinie.
A tu parę zdjęć może Ci się do czegoś przydadzą.

Na zdjęciu niżej widać ,że przed ściśnięciem szczęki trochę się rozjeżdżają. Imadło mam już dwa lata i otwory w stałej szczęce są już trochę wytarte mimo ciągłego smarowaniu olejem wazelinowym lub WD-40

Po ściśnięciu szczęki wyglądają trochę lepiej.

Offline Krzysiek1973

• Sr. Member
  • Początkujący...
    • KESS
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 23, 2018, 13:28:22 pm »
Dzięki za zdjęcia. Są dla mnie fajną wskazówką.
Widzę, że masz szczękę wpuszczoną całkiem pod stół, też tak muszę zrobić.
Czym masz wyłożone szczęki od środka?
Pozdrawiam
Krzysiek

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 23, 2018, 14:15:01 pm »
Miło mi ,że może coś Ci się przyda.
W odpowiednim momencie zabrakło mi "rozumu" bo powinienem wpuścić imadło pod stół tak głęboko aby okładzina stałej szczęki licowała się z krawędzią stołu. Szkoda tym bardziej ,bo to co pokazuję jest zrobione po modernizacji stołu w ramach której pogrubiłem do 7 cm całą powierzchnię górnej płyty.
Okładziny mam wyklejone podskórzem ( gruba wołowa ircha) ale można też cienkim prawdziwym korkiem takim z płyt podłogowych.

Offline Krzysiek1973

• Sr. Member
  • Początkujący...
    • KESS
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 24, 2018, 22:50:30 pm »
Czym wyciąłeś miejsce pod stałą szczękę?
Pozdrawiam
Krzysiek

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 25, 2018, 09:52:44 am »
Gniazdo w krawędzi stołu pod szczękę wybrałem dłutem.

Offline Krzysiek1973

• Sr. Member
  • Początkujący...
    • KESS
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 25, 2018, 18:35:57 pm »
Boję się, że moje umiejętności są jeszcze za małe na dłutowanie. Myślałem o frezarce.
Pozdrawiam
Krzysiek

Offline Domino241

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 17, 2018, 22:49:33 pm »
Witam. Podepne sie do tego tematu by nie tworzyć kolejnego o tej nazwie.

Potrzebuje uniwersalnego imadla modelarskiego praktycznie do wszystkiego. Na ogól bedzie leżeć na stole nie przykrecone, do wszelkiego majsterkowania.

W oko wpadl mi model proma svv-100, wys szczek =46mm. Kosztuje najtaniej jakos 150zł z przesyłką. Wymiary mi odpowiadają, jest dobrze wykonane, widzialem na żywo. Mam zamiar nabyc w przyszlosci wiertarke ws 15, widzialem te imadlo wlasnie z wiertarką i wydalo mi sie ok.

Co sadzicie o tym modelu?

jarmuż

• Gość
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 17, 2018, 23:24:22 pm »
Witam. Podepne sie do tego tematu by nie tworzyć kolejnego o tej nazwie.

Potrzebuje uniwersalnego imadla modelarskiego praktycznie do wszystkiego. Na ogól bedzie leżeć na stole nie przykrecone, do wszelkiego majsterkowania.

W oko wpadl mi model proma svv-100, wys szczek =46mm. Kosztuje najtaniej jakos 150zł z przesyłką. Wymiary mi odpowiadają, jest dobrze wykonane, widzialem na żywo. Mam zamiar nabyc w przyszlosci wiertarke ws 15, widzialem te imadlo wlasnie z wiertarką i wydalo mi sie ok.

Co sadzicie o tym modelu?

Czas trochę się po udzielać i pomóc innym .
Poszukałem trochę w internecie i znalazłem imadło za 80 złotych z Castoramy .
Z tego co czytałem to za tą cenę podobno jest ok .
Tu link gdzie jest on opisany .
https://domidrewno.pl/sciski-zaciski/imadlo-stolarskie-magnusson-(castorama)/
Z resztą poczytaj sam i oceń czy warto przyoszczędzić trochę pieniędzy czy może lepiej nie .

Offline jasiop

• Hero Member
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 18, 2018, 06:57:50 am »
Mała dygresja ...
Takie imadło to maszynowe (ślusarskie)

Natomiast imadłem modelarskim jest (jak dla mnie) coś typu Stanley 83-069
Jasio P - Rzeszów