Grudzień 11, 2018, 01:17:59 am

Autor Wątek: Tokarka do drewna z przystawką kopiującą  (Przeczytany 8430 razy)

Offline Władek

• Jr. Member
  • **
Odp: Tokarka do drewna z przystawką kopiującą
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 09, 2013, 21:57:39 pm »
Super maszynka. Gratulacje.
Dużo pracy to kosztowało, i cierpliwości :)

mily68

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 09, 2013, 22:23:17 pm »
Mim - jak się zaraz nie przedstawisz w odpowiednim dziale będzie baaaardzo źle - naskoczy na Ciebie tłum forumowiczów i (nie)stety będą mieli do Ciebie słuszne pretensje. Na TYM forum obowiązuje niepisana ale wymagana przez nas podstawowa zasada dobrego wychowania - najpierw się witamy (w pierwszym poście) i piszemy krótko o sobie (skąd jesteś, amator czy zawodowiec, czym się zajmujesz ba co dzień itp.).
http://forum.domidrewno.pl/przedstaw-sie-na-did/    dla ułatwienia Ci zadania...

Offline mim

• Sr. Member
  • Wznoszę me oczy ku górom, skądże nadejdzie ratunek
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 10, 2013, 09:38:09 am »
Jeszcze mam dodatkowe pytania.

Dlaczego na urządzeniu kopiującym musi być frezarka - 26000 obr/min ? Czy nie wystarczyłoby dłuto przykładane do obracającego się materiału ?

Drugie pytanie - to czy można zrobić tokarkę z wiertarki - widziałem takie na youtube.

Marek

Offline amigorg

• Hero Member
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Maszyny i projekty
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 10, 2013, 09:54:30 am »
Dlaczego na urządzeniu kopiującym musi być frezarka - 26000 obr/min ? Czy nie wystarczyłoby dłuto przykładane do obracającego się materiału ?
Nie musi być frezarka. Na tym samym ramieniu  zamiennie mam blok z drewna z uchwytem na wyprofilowany nóż, frezarka to eksperyment ale działa szybciej. Co do dokładności - to zależy od kilku czynników: dokładność wykonania tokarki i przystawki kopiującej (osiowość, brak "bicia" wrzeciona itp), od dokładności wykonania szablony i jego umocowania w uchwycie, od typu frezu lub noża no i wprawy. Po dokładnym ustawieniu pary szablon - nóż (frez) jest powtarzalność kształtu. Reszta to dokładne wyszlifowanie papierem ściernym ( na obrotach, na tokarce).
Przedstaw się w odpowiednim dziale, tak wypada.

Offline amigorg

• Hero Member
    • Maszyny i projekty
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 10, 2013, 09:59:28 am »
Można zrobić tokarkę z wiertarki - co kto lubi.
Niżej zdjęcia kopiarki z nożem tokarskim.

Offline Morświn

• Hero Member
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 10, 2013, 11:19:37 am »
Takie duze figory to ja proponuje z reki zrobic tylko dokladny szablon przygotowac i jazda.Nie wiem czy wiertarka bedzie dobra do takich gabarytow bo wydaje mi sie ze cieniutkie nie beda te pionki jak tralki tylko pewnie szerokie u podstawy moim zdaniem moze nie wytrzymac taka konstrukcja.Co do pionkow to fajny pomysl.Tak przy okazji to ja bym dziesieciu minut nie wytrzymal przy dzwieku ciaglej pracy wiertarki::).

Pisze z telefonu dlatego nie mam Polskich znakow.

Offline amigorg

• Hero Member
    • Maszyny i projekty
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 10, 2013, 11:41:36 am »
.Nie wiem czy wiertarka bedzie dobra do takich gabarytow

Mim nie sprecyzował o jaką wiertarkę chodzi, domyślam się że myślał o ręcznej.
Jest projekt wykorzystania wiertarki stołowej do wykonania tokarki SAM  http://woodgears.ca/lathe/homemade.html,  taka dałaby radę ( ale dla mnie szkoda byłoby wiertarki skoro można zrobić inaczej ).

Offline Morświn

• Hero Member
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 10, 2013, 12:32:44 pm »
Nie moge wejsc w link ale domyslam sie o ktore rozwiazanie chodzi i taka stolowa fakt dala by rade ale mozna zrobic to lepiej bez niszczenia wiertarki

Offline mim

• Sr. Member
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 10, 2013, 12:58:37 pm »
Mim nie sprecyzował o jaką wiertarkę chodzi, domyślam się że myślał o ręcznej.
Jest projekt wykorzystania wiertarki stołowej do wykonania tokarki SAM  http://woodgears.ca/lathe/homemade.html,  taka dałaby radę ( ale dla mnie szkoda byłoby wiertarki skoro można zrobić inaczej ).

Dziękuję za odpowiedzi. Mam nadzieję, że mogę już legalnie pisać, bo się przedstawiłem.

Jak można zrobić to inaczej - chodzi mi o tokarkę ? Po prostu wiertarkę mam w domu. Wydaje mi się, że nie stać mnie na zakup tokarki. Być może można zakupić silnik, ale nie mam takich zdolności majsterkowania przy elektronarzędziach, dorabiania pasków klinowych itp. Widziałem, że można kupić uchwyt do wiertarki i tokarka gotowa. To fakt, że może nie pociągnąć pioneczka o średnicy 20 cm. Druga sprawa - to hałas - o tym nie myślałem. Jakie silniki są cichsze niż wiertarka ?

Co do ręcznego wykonania, to obawiam się, że po pierwsze pionki nie będą okrągłe. Toczone pionki mają większe szanse wyjść okrągłe. Po drugie każdy pionek wyjdzie innego kształtu - dlatego pytam o szablony.

Planowałem wykorzystać brzozowe drewno kominkowe jako materiał, co o tym sądzicie ?

Pozdro,

Offline Morświn

• Hero Member
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 10, 2013, 13:44:17 pm »
Z reki chodzilo mi o to aby normalnie uzyc tokarki tylko toczyc bez kopiarki dlutami trzymanymi w dloni:)

Co do  brzozy to ja uwielbiam ten material ale w tym problem ze opalowe raczej bedzie popekane no chyba ze bedziesz malowal pionki farba to szpachla pod spod i farba

« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2013, 13:47:38 pm wysłana przez Morświn »

Offline amigorg

• Hero Member
    • Maszyny i projekty
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 10, 2013, 15:52:00 pm »
Mim
"Jak można zrobić to inaczej - chodzi mi o tokarkę"

Tu masz przeróżne rozwiązania :   http://www.homemadetools.net/category/wood-lathes
a tu przykład prostego sposobu na kopiowanie ( szablon na łożu i blok z wodzikiem i nożem):    http://www.stripersonline.com/t/448454/home-made-duplicator/45#post_2934202   . Podobne rozwiązania znajdziesz na Youtube. Wpisz " wood lathe DIY  i otrzymasz mnóstwo rozwiązań np. takie z wiertarką: 
Kotitekoinen puusorvi/Homemade DIY wood lathe

lub tokarka z frezarki:   http://www.woodcentral.com/cgi-bin/readarticle.pl?dir=turning&file=articles_833.shtml 

Do każdej tokarki możesz zastosować jako kopiarkę szablon mocowany na łożu, pod obrabianym materiałem i blok z umocowanym dłutem i wydzikiem na poziomie szablonu, jak na zdjęciu:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2013, 16:00:51 pm wysłana przez amigorg »

Offline mim

• Sr. Member
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 15, 2013, 00:43:14 am »
Dziękuję, obejrzałem dwie propozycje tokarek z wiertarki. Na jednej przeczytałem, że max średnica toczonego materiału to 3" czyli 7,5 cm. To może najpierw zrobiłbym te pionki szachowe w rozmiarze 2x, wtedy 10cm średnicy taka tokarka z wiertarki by pociągnęła. Muszę jeszcze obmyślić mocowanie materiału.

Co do szablonu - ten wodzik, co jeździ po szablonie - to jakiś bolec metalowy, tak ?

Offline amigorg

• Hero Member
    • Maszyny i projekty
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 15, 2013, 10:53:48 am »
to jakiś bolec metalowy, tak ?
Tak, to bolec. Powinien być regulowany jego wysuw blokowany śrubą z boku, do dopasowania do średnicy materiału obrabianego : większa średnica, większy wysuw i odwrotnie, resztę regulacji zrobisz wysuwem dłuta.

Offline MarekK

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 05, 2014, 22:26:18 pm »
Witam
mim, na początek dobry jest uchwyt pod wiertarkę. Ja taki kupiłem jakiś czas temu na próbę, żeby na wstępie nie wydawać za dużo kasy i zobaczyć czy toczenie to będzie coś dla mnie.
Maksymalna średnica toczenia z tego uchwytu wynosi 14cm a maksymalna długość to 55cm. Oczywiście długość można zwiększyć dając dłuższą rurkę(koniecznie grubościenną).
Efekty jak na taki tani sprzęt są super. Tylko nie polecam tanich wiertarek. Najlepiej znaleźć starą polską wiertarkę, bo te dzisiejsze modele do 150zł mogą nie dać rady przy średnicy 10cm, i się  rozpadną po jednym toczeniu.
Kilka zdjęć, może Ci się przydadzą(i kilka zdjęć świeczników z tego weekendu wykonanych wiertarką).
Pozdrawiam

Offline mim

• Sr. Member
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 26, 2014, 09:29:17 am »
Do MarekK - mam pytania. Czy na zdjęciach widać dwa takie same uchwyty do wiertarki ? Z czego zrobiony jest konik i z czego jest wihajster, który mocujemy w wiertarce i drewnie, czy to coś w rodzaju dłuta ?